.NET Framework 4 Client Profile vs .NET Framework 4

Dzisiaj króciutki post. Wchodząc we właściwości projektu jako Target Platform można zauważyć .NET Framework 4 Client profile oraz .NET Framework 4. Jaka jest różnica?

Client profile to taka mocno uproszczona wersja .NET framework przeznaczona dla aplikacji klienckich. Dzięki temu użytkownik nie musi instalować pełnego .NET Framework a uproszczony i mniej ważący Microsoft .NET Framework 4 Client Profile. Wersja kliencka zawiera między innymi wsparcie dla WPF, WCF, WWF, Entity Framework, Linq To SQL, MEF. Nie zawiera jednak żadnego wsparcia dla ASP.NET oraz bardziej zaawansowanych funkcji WCF.

Jeśli wykorzystujemy do instalacji Click-Once, Client Profile z pewnością będzie doskonałym wyborem – rozmiar paczki instalacyjnej jest mniejszy niż w przypadku instalacji pełnego framework’a.

6 thoughts on “.NET Framework 4 Client Profile vs .NET Framework 4”

 1. @nexus – tak jak pisalem w poscie nie zawiera niektorych komponentow:ASP.NET, Advanced Windows Communication Foundation (WCF) functionality,.NET Framework Data Provider for Oracle, MSBuild for compiling.

 2. Chodziło mi bardziej o to, że instalator standalone od Client Profile ma 40 MB a pełna wersja 48 MB. Oszczędność całych 16%, jak dla mnie to nie jest dużo :).

 3. @nexus:
  Masz racje, wiele nie zaoszczędzimy. Ale i tak warto jesli nie bedzie sie z dodatkowych pakietow korzystac.

 4. @Piotr Zieliński – Moim zdaniem gra nie jest warta świeczki. Poza tym jako programista trochę się zraziłem do Client Profile, pewnego dnia w pracy zabrał mi ładnych kilkadziesiąt minut. Dla potomnych – jak wam nagle visual zaczyna mówić, że brakuje mu referencji go innego waszego projektu w solucji, mimo że ta referencja tam jest, to najprawdopodobniej macie cześć projektów kompilowanych jako Client Profile, a część jako normalny .NET 4.0 i stąd się potem takie siupki biorą :).

 5. @nexus :
  Co do referencji to zgadzam sie – mialem na poczatku identyczne problemy.
  Jednak tak jak nie dodaje niepotrzebnych bibliotek do projektu, tak samo nie bede korzystal zbyt poteznego framework’a jesli go nie potrzebuje. Zwlaszcza, ze nie wiemy co przyniasa nastepne wersje .NET – moze jakies optymalizacje itp?

Leave a Reply

Your email address will not be published.