IntelliTrace bez Visual Studio

IntelliTrace jest doskonałym narzędziem ułatwiającym debuggowanie przez tzw. “time travel”. Umożliwia to podczas debuggowania np. cofnięcie się do poprzedniej linii lub prześledzenie nagranej wcześniej sesji (w przypadku np. awarii systemu). W tym poście jednak nie będziemy zajmować się obsługą tego narzędzia a scenariuszem w którym mamy zainstalowany program na innym komputerze, na którym nie jest dostępny Visual Studio.

Przede wszystkim na dany komputer należy skopiować następujące pliki (wymagane przez IntelliTrace):

  1. IntelliTrace.exe
  2. IntelliTrace.exe.config
  3. Microsoft.VisualStudio.IntelliTrace.dll
  4. TraceLogProfiler.dll

 

Następnie możemy rozpocząć proces nagrywania poprzez następującą komendę:

IntelliTrace.exe launch /cp:collection_plan.xml Test.exe

Test.exe jest aplikacją, którą będziemy debuggować. Parametr launch uruchamia loggera i aplikację, rozpoczynając tym samym zbieranie informacji.

CollectionPlan jest plikiem XML zawierającym konfigurację IntelliTrace, czyli np. informacje o zbieranych zdarzeniach, szczegółowości itp. Najlepiej obejrzeć sobie plik wygenerowany przez Visual Studio i zmodyfikować go do własnych potrzeb (np. ustawić <DeleteLogOnExit>false</DeleteLogOnExit>).

I to wszystko! Po nagraniu sesji można plik nagrań z powrotem skopiować na komputer developera i odtworzyć debuggowanie już z użyciem Visual Studio i wszystkich ułatwień jakie nam oferuje. Naprawdę przydatna opcja gdy aplikacja działa na jednym komputerze a na drugim już nie…

2 thoughts on “IntelliTrace bez Visual Studio”

  1. Jak już uzywałeś Intellitrace to napewno jakies pliki będą w C:\Users\Piotr\AppData\Local\Microsoft\VisualStudio\10.0\TraceDebugger\Settings

Leave a Reply

Your email address will not be published.