Unity 3d – wprowadzenie

Dzisiaj zaczynam nowy cykl wpisów. Pamiętam jak po zaprzestaniu wspierania XNA szukałem nowego framework’a do tworzenia wizualizacji czy gier.

Kilka lat temu może nie było to jeszcze tak oczywiste, ale dzisiaj Unity3d jest pewnego typu standardem dla prostych gier. Unity3d to nie framework, ale cały silnik 2d\3d wraz z zestawem narzędzi. Istnieje kilka typów licencji, ale będę zajmował się wyłącznie unity personal, którego można ściągnąć z stąd.

Jedną z ważniejszych cech Unity to wieloplatformowość. Ten sam kod będzie działał zarówno na Windows, Linux, przeglądarce, iOS jak i na wielu innych platformach.

Na blogu będę oczywiście korzystać z C#, ale Unity wspiera jeszcze skrypty JavaScript. To jest blog programistyczny, dlatego większość postów będzie tego właśnie dotyczyła. Z tego względu, dużo uwagi poświęcę również testom jednostkowym. Przeglądając wiele tutorial’ow, zauważyłem, że ludzie często pomijają testy jak i separacje logiki od warstwy prezentacji. Myślę, że przez to, że wiele rzeczy można zrobić z edytora to bardzo łatwo popełnij błędy związane z zasadami S.O.L.I.D.

Jak wspomniałem, Unity 3d to nie pojedyncza biblioteka a zestaw narzędzi. Głównym elementem jest zatem edytor, od którego wszystko zaczyna się. Po instalacji unity z powyższego linka zobaczymy następujący edytor:
1

Na ekranie widzimy wiele paneli. Najprostszym sposobem jest po prostu spędzenie trochę i czasu  przetestowanie wszystkich menu. Najważniejsze elementy to “Scene”, “Game” oraz “Inspector”.

W pierwszym oknie, jak nie trudno domyślić się, mamy naszą “scenę” czyli świat, który budujemy. Na początku poruszanie się po scenie będzie kłopotliwe, a w raz z czasem, można się przyzwyczaić. W lewym górnym oknie do dyspozycji mamy następujący zestaw przycisków:
2

Bardzo często się z nich korzysta i dlatego warto zapamiętać skróty klawiszowe Q, W, E, R, T.

Pierwszy przycisk (Q), służy do nawigacji. Naciskając lewy przycisk na scenie będziemy mogli poruszać się po niej. Z kolei prawy przycisk myszy albo klawisz ‘ALT’ służy do obracania się. Tutaj warto również zwrócić uwagę na osie w prawym górnym rogu:
3

Pokazują one pozycje i orientację kamery na scenie.

Pozostałe przyciski (W, E, R, T) służą do zmiany pozycji, rotacji oraz skalowania zaznaczonego obiektu:
4

Kolejny ważny panel to “Game”. W tym panelu, nasza gra będzie renderowana. Gdy chcemy ją przetestować, wystarczy nacisnąć przycisk “Play” znajdujący się na górze:

5

Warto wspomnieć, że w dowolnym momencie możemy zatrzymać grę i zmienić parametry takie jak np. rotacja elementu. Za pomocą tego, w łatwy sposób na bieżącą możemy dostosowywać różne parametry do naszych potrzeb.

Wiem, że dzisiaj nie było programowania, ale w następnym wpisie zajmiemy się już Unity Scripting w C#.

One thought on “Unity 3d – wprowadzenie”

Leave a Reply

Your email address will not be published.