HTTP 2.0 w IIS (ASP.NET)

IIS w Windows 10 wspiera już od jakiegoś czasu nową wersję protokołu.  W zasadzie prawdopodobnie nic nie musimy robić, jeśli posiadamy prawidłową wersję IIS. Oczywiście użytkownicy muszą posiadać również odpowiednią wersję przeglądarki internetowej. Ich kompatybilność można sprawdzić tutaj. Jak widać, Edge, Chrome, Firefox, Opera czy iOS Safari radzą sobie najlepiej. W przypadku IE, najnowsza wersja wspiera HTTP 2.0 tylko częściowo.

Jeśli jeszcze nie zainstalowaliśmy IIS na Windows 10, wtedy przejdźmy najpierw do “Turn Windows features on or off”, a następnie zaznaczamy Internet Information Service:

1

Aktualnie IIS wspiera wyłącznie HTTPS (TLS). Oznacza to, że jeśli chcemy użyć nieszyfrowanego połączenia to HTTP 1.1 będzie wciąż używany. Dodajmy więc kolejny binding HTTPS:

2

I to wszystko co musimy zrobić… Jak widać,  nic specjalnego nie należy konfigurować. Wystarczy odpowiednia wersja IIS oraz przeglądarki po stronie klienta. Odpalmy zatem stronę zarówno z HTTP, jak i HTTPS. Spodziewamy się, że nieszyfrowane połączenie wciąż będzie HTTP 1.1:

3

W przypadku HTTPS,HTTP 2.0 będzie użyty: 4

Skrót H2 oznacza oczywiście HTTP 2.0

W przyszłym poście opiszę kolejny element HTTP 2.0, w tym przypadku Server Push, który wymaga pewnych modyfikacji w aplikacji ASP.NET. W celu przetestowania tej aplikacji, potrzebny będzie zarówno serwer IIS wspierający HTTP 2.0, jak i odpowiednia przeglądarka (np. Chrome).

Leave a Reply

Your email address will not be published.