Obejścia problemów z HTTP 1.0\HTTP 1.1

Zanim przejdę do kolejnych usprawnień w HTTP 2.0, warto poświęcić chwilę na zastanowienie się jak omijamy problemy HTTP 1.1 dzisiaj. Większość stron wciąż opiera się na HTTP 1.1 i nie najgorzej radzą sobie z wydajnością. Oczywiście sporo jest do poprawy, ale strony działają na urządzeniach mobilnych bez ogromnych opóźnień.

Mimo wszystko, opóźnienie (latency) jest jednym z podstawowych problemów rozwiązanych przez HTTP 2.0.  Zastanówmy się, jak dzisiaj podchodzimy do tego, aby zminimalizować ten problem. Wiemy, że każda strona posiada liczne skrypty JavaScript, arkusze CSS czy pliki graficzne. Każdy zasób jest ładowany pojedynczo. Jeśli zatem mamy jeden plik html, 2 CSS, 5 skryptów JavaScript oraz 10 plików graficznych, razem zostanie wykonanych 18 zapytań do serwera. Jak wiemy z poprzedniego postu, HTTP 1.1 może wspierać co najwyżej HTTP pipelining. Wysyłanie pojedynczych zapytań jest skrajnie wolne na połączeniach satelitarnych czy mobilnych. Nawet jeśli dostawca obiecuje szybki transfer, to wysłanie pojedynczego zapytania i tak będzie wolne. W tym przypadku średni transfer nie ma znaczenia ponieważ zapytania jak i zawartość strony zwykle nie zawierają dużo danych.

Jednym z obejść zbyt dużej liczby plików graficznych jest połączenie ich w jeden wielki plik (spriting). Technika szczególnie popularna w dawnych czasach do tworzenia animacji komputerowych – jeden plik prezentował różne klatki animacji. Następnie w zależności, którą klatkę się chciało wyświetlić, wydzielało się konkretny fragment większego pliku graficznego. Podobną technikę można wykorzystać w web – załadować jeden obrazek (pojedyncze zapytanie), a potem wyświetlać konkretne fragmenty w zależności od potrzeb. Oczywiście rozwiązanie bardzo niewygodne ponieważ należy logicznie scalać obrazki co zwykle jest czasochłonne i trudne.

Kolejna obejście to definiowanie grafiki bezpośrednio w arkuszach CSS. Zamiast odnosić się do zewnętrznych plików graficznych (które wymagają osobnych zapytań), można osadzać dane bezpośrednio w CSS (embedded images).

Programiści ASP.NET z pewnością kojarzą ASP.NET Bundles. Z punktu widzenia jakości kodu, warto rozdzielać kod JavaScript na konkretne moduły. Ma to jednak ogromny wpływ na wydajność – im więcej plików JS tym wolniej załaduje się strona ponieważ należy więcej wysłać zapytań. Rozwiązanie problemu jest proste -scalać wszystkie pliki w jeden wielki skrypt. Wtedy wystarczy, że przeglądarka wyśle jedno zapytanie i wszystko zostanie załadowane.  Kolejną analogiczną techniką jest minifikacja (minification). Polega na usunięciu niepotrzebnych znaków  takich jak np. komentarze, spacje, znaki nowej linii itp. z pliku JavaScript. Nie są one niezbędne do wykonania kodu, a zajmują miejsce.  Dzięki ASP.NET Bundles zostanie to zrealizowane podczas wdrażania aplikacji. Kod zatem pozostanie przejrzyście rozdzielony na różne pliki, a po wdrożeniu, serwer będzie serwował pojedynczy plik.

Kolejną techniką jest jest tzw. sharding. Polega na umieszczaniu tych samych zasobów (np. plików graficznych) na różnych serwerach. Jak wiemy, HTTP 1.1 posiada wyłącznie HTTP pipelining, który w wielu przeglądarkach jest i tak wyłączony ze względu na HOL blocking. Przeglądarki starają się zatem zainicjalizować  wiele połączeń TCP, które stanowią wtedy niezależne kanały komunikacji. Problem w tym, że specyfikacja HTTP mówiła, że klient może nawiązać maksymalnie dwa równoległe połączenia. Dzięki sharding, mamy te same zasoby dostępne z różnych maszyn.  Wtedy okazuje się, że dla każdego serwera możemy nawiązać dwa różne połączenia. Z tego co wyczytałem, dzisiaj można nawiązać więcej równoległych połączeń, ale i tak ze względu na limity korzysta się z sharding.

Niestety wszystkie powyższe techniki mają wady. Oprócz oczywistej, która jest zbyt duża złożoność, wcześniej czy później pojawią się problemy z buforowaniem. Scalanie plików w JS spowoduje, że zmiana w jakimkolwiek pliku wymusi przeładowanie całego skryptu. Podobnie z spriting – modyfikacja jednego obrazka wymaga odświeżenia cache w przeglądarce dla całego sprite’a.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.