Resharper’a nie trzeba nikomu przedstawiać. Co prawda, Visual Studio co każdą edycję dodaje trochę funkcjonalności wcześniej dostępnej tylko w Resharper, wciąż jednak jest to najpopularniejsze narzędzie w większości firmach.
Dzisiaj kilka moich ulubionych skrótów. Myślę, że ALT+ENTER oraz szukanie typów (ctrl+n,ctrl+t) nie trzeba przedstawiać więc pominę to 🙂
1. CTRL+E, U – wyświetla menu kontekstowego, w którym możemy wybrać szablon otaczający dany kod:
Szczególnie przydatne z try-catch. Zacznamy kod, potem CTRL+E, U,8 i mamy szybko obsługę wyjątków.
2. Wpisanie “ctor” oraz naciśnięcie enter, spowoduje wygenerowanie domyślnego konstruktora:
Co prawda jest to zwykły snippet, ale uważam, że zasługuje on na uwagę.
3. Alt+Ins. Gdy jesteśmy w Solution Explorer, naciśnięcie tej kombinacji, wyświetli menu kontekstowe umożliwiające dodanie np. nowej klasy:
Dużo wygodniejsze niż używanie myszki.
4. Ctrl+Shift+V – wyświetlenie schowka. Kopiowanie i wklejanie fragmentów kodu jest bardzo częstą czynnością programisty… Po naciśnięciu, dostaniemy okienko z ostatnimi zmianami w schowku:
5. Alt+Enter jest wszechobecne w Resharper. Jednym z ciekawych scenariuszy użycia jest string.Format. Jeśli napiszemy najpierw string.Format(“Hello world “) i naciśniemy Alt+Enter, zostanie wygenerowany automatycznie place holder “{0}” czyli string.Format(“Hello {0}”, “ARG0”).
6. Ctrl + Shift + Alt + arrows. Załóżmy, że mamy następującą klasę:
class SampleClass { private void Test() { } public void Method() { } public void Method2() { } public void Method3() { } }
Zawsze sortuję metody na podstawie modyfikatora – prywatne zwykle są na samym dole. Bez Resharper po prostu zaznaczyłbym metodę Test i przekopiował na sam dół (CTRL+X -> CTRL+V). Dużo wygodniejsze jest jednak CTRL+Shift+ALT+DOWN i naciśnięcie strzałki trzykrotnie. Komenda po prostu przeniesie daną część kodu (metodę) w dół. Nie trzeba nawet metody zaznaczać – wystarczy, że kursor znajduję się w podanej metodzie.
W następnym poście ciąg dalszy. Pomimo, że są to drobiazgi to bardzo usprawniają pracę – należy tylko o nich opamiętać…
Nie jestem przekonany do takich długich skrótów CTRL+E, U,8. Ale fakt jest to wygodniejsze niż ręczne tworzenie bloku try catch.Podobny temat poruszyłem na swoim blogu. Choć skupiłem się bardziej na podstawowych skrótach do VS. Polecam http://blogprogramisty.net/visual-studio-skroty-klawiszowe-ktore-uzywam/