Visual Studio 2015 RC– network

Niedawno pojawiła się wersja RC VS 2015. Wraz z nią, dodano nowe narzędzie diagnostyczne.  O  performance hub pisałem już wielokrotnie. Visual Studio coraz więcej narzędzi zewnętrznych wbudowuje w IDE. Mamy zatem już do dyspozycji profilery jak i o RC, diagnozowanie ruchu sieciowego.

Więcej szczegółów znajduje się tutaj:

http://blogs.msdn.com/b/visualstudio/archive/2015/05/04/introducing-visual-studio-s-network-tool.aspx

Załóżmy, że mamy prosty kod, który wykona połączenie HTTP:

HttpClient client = new HttpClient(); var response = client.GetAsync("http://www.pzielinski.com").Result; var content = response.Content.ReadAsStringAsync().Result; Console.WriteLine(content);

Dzięki nowemu narzędziu, będziemy wstanie prześledzić wszystkie połączenia tak jak to w przypadku zewnętrznych narzędzi typu Fiddler. Jest to bardzo przydatne w diagnozowaniu usług REST, które są dzisiaj wyjątkowo popularne.

Niestety nie udało mi się uruchomić Performance Hub Network na własnym komputerze ani nawet na Azure VM. Wszystkie próby kończyły się “diagnostics session failed to start “, co jest dosyć słabe jak na wersje RC… W poście posłużę się więc screenami z MSDN, które również znajdują na dodanym linku na początku postu.

Z menu głównego wybieramy zatem Debug –> Start Diagnostic Tools without debugging i zaznaczamy network:

image

Po naciśnięciu “Start”, zobaczymy najpierw okno Network Summary (źródło screenu MSDN Blogs):

Widzimy w oknie listę połączeń, zwróconych kodów, czasów wykonania itp. Jak to bywa w VS, okno jest interaktywne i możemy np. posortować wyniki oraz dostosować widok do naszych potrzeb. Aby nie przegapić najgroźniejszych kodów HTTP tzn. 4xx oraz 5xx, zostają one zaznaczone na czerwono (źródło screenu MSDN Blogs):

Możliwe jest również zapisanie danych do pliku i co najważniejsze wspierany jest format .har.  Dzięki temu możemy przeanalizować ruch w bardziej zaawansowanych narzędziach typu Fiddler. Przykładową zawartość pliku .har można znaleźć np. tutaj.

Klikając dwukrotnie na danej pozycji, dostaniemy dodatkowe informacje, takie jak pełna odpowiedź i zapytanie:

8321.BUILD2015_2D00_NetworkTool_2D00_Details-Panel.PNG (586×713)

Narzędzie nie dodaje nic nowego w porównaniu do tego, co było dostępne cały czas w Fiddler. Moim zdaniem jednak, dobrze, że takie narzędzia integrowane są z IDE. W erze usług RESTful, takie zadania jak podglądanie statusów HTTP są bardzo częste więc dobrze mieć je pod ręką.

Leave a Reply

Your email address will not be published.