Warstwa biznesowa – aktywny rekord (Active Record pattern)

Dzisiaj przyszedł czas na pierwszy wzorzec obiektowy – aktywny rekord(AR). Zaczynamy od diagramu klas:

 

image

W przeciwieństwie do poprzednich wzorców, każda klasa definiuje fragment logiki biznesowej. Obiekty klas występują w relacji jeden do jednego względem wierszy w tabeli. Klasa Order będzie zawierała zatem logikę dla konkretnego zamówienia a nie dla zbioru zamówień. Klasy tworzymy zwykle dla każdej tabeli z bazy danych a ich instancje jak już wspomniałem dla każdego przetwarzanego wiersza.

Warto podkreślić, że środowisko .NET wspiera wzorzec aktywny rekord poprzez narzędzia ORM – Entity Framework czy LINQ to SQL. Przykładowa klasa warstwy biznesowej, zaimplementowana za pomocą aktywnego rekordu mogłaby wyglądać następująco:

public class Client
{
  public string FirstName {get;set;}
  public string LastName {get;set;}
  public string Email {get;set;}
  // logika biznesowa
  public int GetSubscriptionLevel()
  {
  }
  public int GetMaxCredit()
  {  
  }  
}

Zalety:

 1. Prosta implementacja,
 2. Solidne wsparcie środowisk programistycznych,
 3. Zapobiega duplikacji logiki biznesowej,
 4. Rozdzielenie problemu biznesowego na obiekty zwiększa czytelność kodu.

Wady:

 1. Rozdrobnienie klas (podobnie jak w przypadku TM),
 2. Wymaga wprowadzenia dodatkowej klasy w celu wyeksponowania danych przez usługę sieciową,
 3. Wzorzec zbyt mocno zorientowany na bazę danych,
 4. W przypadku gdy nie korzystamy z gotowych narzędzi ORM, implementacja wzorca jest bardzo skomplikowana i w takiej sytuacji znacznie lepiej zainteresować się wzorcem Domain Model.

4 thoughts on “Warstwa biznesowa – aktywny rekord (Active Record pattern)”

 1. Było by cudownie gdybyś miał ochotę i chęci dołączać do każdego wzorca przykładową implementacje do odpalenia w VS 🙂 To by było genialne połączenie praktyki(kod) z teoretyką(blog) ;).

 2. Witam, wydaję mi się, że pojawiło się za mało informacji na temat tego wzorca. Po przeczytaniu wiedziałem tyle samo co przed przeczytaniem. Dopiero jak zajrzałem do książki Martina Fowler’a i wtedy wszystko się wyjaśniło. Nie chodzi o przepisywanie książki ale wyciągnięcie tej esencji.

 3. Witam,
  Postaram się podawać więcej szczegółów podczas pisania o następnym wzorcu – Domain Model. Do aktywnego rekordu dodam jeszcze jak można wykorzystać gotowe ORM w projektach.

 4. Ja tez (podpinam sie do: ‘Łukasz’) chcialbym prosic o bardziej rozbudowany kod, albo lepiej przykladowa prosta, aplikacje w VS. Bardzo fajny blog i artykuły, ale po ich przeczytaniu i tak najczesciej musze szukac konkretnych przykladow i zastosowan w tutorialach na innych stronach. Bo na podstawie czesciowego kodu, nie zawsze jestem w stanie zlozyc go w sesnowna calosc. (Nie zebym byl len, ale niekiedy ciezko jest znalesc i gdzie indziej jakies konkrety.)

Leave a Reply

Your email address will not be published.