Visual Studio: Productivity Power Tools 2013

Dzisiaj chciałbym przedstawić dodatek do VS, a mianowicie Productivity Power Tools 2013. Kilka usprawnień jest naprawdę ciekawych i dlatego zachęcam do zainstalowania dodatku.

Moim najbardziej ulubionym rozszerzeniem jest sposób przedstawiania błędów w Solution Explorer. Bez dodatku, standardowo błędy związane z kompilacja są pokazywane w oknie Error List:

image

Productivity Tools pokazuje te same informacje również w Solution Explorer:

image

Każdy plik, projekt czy solucja, gdy zawiera jakieś błędy jest podkreślona na czerwono. Podobnie sprawa wygląda z “warnings”. Po najechaniu kursora dostaniemy dodatkowe informacje:

image

Inna drobna zmiana, ale bardzo przydatna to stworzenie skrótu Ctrl+Click, który umożliwia podgląd metody (Peek):

image

O wiele łatwiejsze jest naciśnięcie Ctrl + klik myszką niż korzystanie ze skrótów klawiaturowych czy też ręczne otwieranie menu podręcznego. Warto zwrócić uwagę, że Ctrl+Click jest używany przez Resharper jako “Go To Definition”. Jeśli mamy zainstalowany Resharper oraz chcemy uniknąć konfliktu, wtedy przechodzimy do Tools->Options i wyłączamy Ctrl+Click:

image

Inna nowość to Structure Visualizer:

image

Po lewej stronie możemy zauważyć, pionowe linie określające poziom zagnieżdżania kodu.

Najeżdżając na jedną z linii, dostaniemy informacje o strukturze kodu w formie tooltip’a, wyświetlanego u góry:

image

Wprowadzono również usprawnienie w formie Peek Help. Naciskając Alt+F1 na danej funkcji, wyświetlona zostanie dokumentacja MSDN:

image

Jest to dużo wygodniejsze niż otwieranie dokumentacji w osobnym oknie przeglądarki.

Kolejny drobiazg, to Power Commands, opcja dostępna z menu kontekstowego Solution Explorer:

image

“Remove And Sort Usings” jest prawdopodobnie najbardziej przydatną opcją.

Kolejna zmiana to maksymalizacja okna. Klikając dwukrotnie na jakimkolwiek okienku, automatycznie zostanie one zmaksymalizowane, co nie było możliwe bez Power Tools. Przydatne szczególnie dla okienek Debug, Watch itp. Czasami mamy sporo zmiennych tam i chcemy tylko na chwilę zobaczyć szczegóły. Za pomocą dwukrotnego kliknięcia, możemy zrobić to bardzo szybko.

Okienko Quick Launch może posłużyć teraz do wykonywania różnych zadań. W celu wyświetlenia wszystkich możliwych zadań do wykonania, wystarczy wpisać “@tasks e”:

image

Na przykład, w celu włączenia numeracji linii wystarczyć uruchomić komendę LineNumOn.

W Menu File, mamy teraz do dyspozycji “Recently Closed Documents”, które oczywiście zawiera ostatnio zamknięte dokumenty:

image

Usprawnienia również wprowadzono w wyświetlaniu i koloryzacji tabów:

image

Kolor tabu, zależy od lokalizacji pliku.

3 thoughts on “Visual Studio: Productivity Power Tools 2013”

 1. Również polecam ten dodatek. Jedną z moich ulubionych opcji, o której nie napisałeś, to podświetlanie zaznaczonego fragmentu tekstu w całym pliku. Tak po prostu, nie trzeba używać ctrl + F. Tools-y również zmniejszają wszystkie klamry (Syntactic Line Compression w opcjach), dzięki czemu więcej kodu mieści się na ekranie (widać to zresztą na Twoich obrazkach). Moimi podstawowymi dodatkami są:
  – ReSharper,
  – Productivity Power Tools,
  – Web Essentials,
  – StyleCop.

  Dużo rzeczy jest wspólnych i są mega konflikty na początku. Trochę mi zajęło dostrojenie wszystkiego, aby działało bez problemów.

 2. @Mad:
  Wlasnie nie pameitalem, czy podswietlanie zaznaczonego tesktu to czysty VS czy Productivity Power Tools:)

 3. A wiecie może jak zmienić kolor tego podświetlenia po zaznaczeniu? Mam niestandardowe kolory i to podświetlenie sprawia, że niczego nie widzę. 🙁

Leave a Reply

Your email address will not be published.