Visual Studio 2013–kilka ciekawych nowości

Od paru dni mam przyjemność korzystać z VS  2013. Muszę przyznać, że kilka nowych rzeczy jest bardzo przydatna i z pewnością nie trzeba mieć jakiś wyspecjalizowanych potrzeb aby z nich ucieszyć się.

Pierwszą rzeczą jest możliwość przechowywania wszelkich ustawień na serwerze. Dzięki temu, pracując na innym  komputerze, nie musimy konfigurować IDE jeszcze raz – wystarczy zalogować się i ustawienia zostaną zsynchronizowane.

image

Jeśli w pracy zmienimy sobie coś w opcjach, w domu, logując się na te same konto, nie będziemy musieli drugi raz tego konfigurować.

Kolejną rzeczą są Code Lens:

image

Nad każdą metodą jest krótka informacja np. “1 reference”. Klikając na nią dostaniemy szczegółowe informacje:

image

Informacja nie jest ograniczona wyłącznie do liczby referencji. W ustawieniach można określić co dokładnie mają zawierać Code Lens:

image

Myślę, że ogólny interfejs został poprawiony. Dodano m.in. nowy theme:

image

Osobiście mam wrażenie, że jakoś wszystko jest bardziej przejrzyste.

Dodano również tzw. Code Map, czyli reprezentację graficzną call stack:

image

Okno zawiera wywołania wszystkich metod ale jest dużo bardziej czytelne niż call stack. Z rysunku z łatwością można poznać workflow danej akcji, a przy dobrym nazewnictwie można taki rysunek wykorzystać bezpośrednio w prezentacji czy dokumentacji.

Ciekawą funkcją jest Peek Definition. Możemy kliknąć na wywołaniu metody i z kontekstowego menu wybrać tą opcję. Wyświetla one ciało danej metody tak, że na jednym ekranie widzimy wywołanie, jak i ciało tej metody:

image 

Bardzo przydatne gdy nie chcemy skakać od wywołania do implementacji. Często analizując kod, chcemy obejrzeć daną implementację na szybko aby zrozumieć ogólny sens.

Ponadto, z tego co dowiedziałem się, dodano kilka usprawnień w środowisku, które wcześniej były dostępne w Productivity Power Tools . Osobiście korzystam z Resharper więc większość z tych usprawnień nie jest dla mnie nowością. Jeśli ktoś zna jakieś inne, ciekawe rzeczy w nowym VS 2013 to zachęcam do komentowania.

One thought on “Visual Studio 2013–kilka ciekawych nowości”

Leave a Reply

Your email address will not be published.