Kilka ciekawostek w Visual Studio

Dzisiaj kilka rzeczy z Visual Studio, które przydają się a nie zawsze wszyscy mają świadomość, że są one dostępne.

Zauważyłem, że często ustawiam breakpoint w jakimś miejscu a potem odpalam debugger, aby zacząć proces debugowania właśnie w tym miejscu. W VS istnieje coś takiego jak tymczasowy breakpoint. Wystarczy nacisnąć kombinację klawiszy CTRL+F10, a aplikacja uruchomi się i debugger przejdzie do danej linii (w zależności, w której był kursor podczas wykonywania tej operacji). Jedną kombinacją klawiszy możemy uruchomić aplikację i ustawić breakpoint na danej linii – w praktyce często taki scenariusz ma miejsce.

Inną przydatną rzeczą w dużych projektach są zakładki (bookmarks). Osobiście, często zaglądam do kilku miejsc w projekcie.  Bez zakładek musiałbym najpierw przejść do danej klasy, a potem odszukać interesującą mnie metodę. Zakładki to po prostu odnośniki do naszego kodu. Standardowy skrót to Ctrl+B+T:

image

Ustawi on zakładkę na daną linię, co symbolizowane jest przez prostokąt po lewej stronie. Następnie w oknie bookmarks mamy pełny pogląd wszystkich zakładek:

image

Klikając na daną pozycję przejdziemy natychmiast do wskazywanego kodu.

Kolejną ciekawostką są Data Tooltips. Każdy chyba korzysta z nich na co dzień – po najechaniu myszką na daną zmienną pojawia się po prostu tooltip z wartością. Nie każdy jednak wie, że można je przypinać, co jest przydatne gdy debuggujemy kilkakrotnie ten obszar. Przykład:

image

Co więcej, nawet po restarcie, tooltipy wciąż będę przyklejone do okna. Jeśli jesteśmy zainteresowani jakimiś zmiennymi to możemy mieć łatwy i szybki podgląd.

Ostatnia rzecz, którą chciałem zaprezentować to możliwość przemieszczenia się podczas debuggowania. Załóżmy, że mamy następujący kod:

MethodA();
MethodB();
MethodC();
MethodD();

Zwykle klikamy “step through”, aby przejść do kolejnych metod. Co jeśli któraś z nich wyrzuci wyjątek? Standardowym podejściem byłoby zrestartowanie aplikacji i przed wywołaniem metody powodującej wyjątek, kliknąć Step Into zamiast Step Through. Dzięki VS nie musimy tego robić. Wystarczy kliknąć strzałkę po lewej stronie i przeciągnąć ją do góry:

image

Umożliwia to ustawienie debuggera na konkretną linie kodu i ponowne wykonanie danej logiki. W podobny sposób, możemy wchodzić w różne gałęzie warunków, pętli itp.

One thought on “Kilka ciekawostek w Visual Studio”

  1. Dziekuję Piotrze za kolejny ciekawy i potrzebny post. pozdrawiam z nad morza
    Grzesiek

Leave a Reply

Your email address will not be published.