Debugowanie i wyświetlanie informacji w oknie output.

Zauważyłem, że czasami programiści używają Debug.WriteLine, aby wyświetlić jakieś informacje w oknie output:

 Debug.WriteLine("Jakies informacje.");

image

Nie ma w tym nic złego, ale czasami dodawana jest powyższa linia tylko tymczasowo, aby ułatwić sobie debugowanie (szczególnie aplikacji wielowątkowej). Visual Studio pozwala osiągnąć ten sam efekt, za pomocą zwykłego breakpoint’a. Wystarczy najpierw ustawić breakpoint (naciskamy F9), a potem kliknąć na nim i wybrać When Hit:

image

Zostanie otworzone nowe okno, w którym możemy ustawić jaka wiadomość ma zostać wyświetlona:

image

Oprócz samej wiadomości, możemy również wyświetlić zdefiniowane zmienne jak nazwa funkcji czy identyfikator wątku. Mamy  również dostęp do naszych własnych zmiennych za pomocą {}. Jeśli została zadeklarowana zmienna o nazwie text to w celu jej wyświetlenia wpisujemy {text}.

Jeżeli zatem potrzebujemy wyświetlić jakiś tekst tymczasowo, lepiej skorzystać z breakpoint’ów niż Debug.WriteLine. Warto również zaznaczyć, że breakpoint’y możemy wyeksportować do pliku i wysłać np. innemu programiście.

3 thoughts on “Debugowanie i wyświetlanie informacji w oknie output.”

  1. Ok, najpierw pokazujesz jak ludzie stosują Debug.WriteLine. Potem twierdzisz, że to niepotrzebne, przecież zamiast napisania jednej linijki, co jest takie czasochłonne, wystarczy stworzyć breakpointa i odpowiednio go skonfigurować, zaznaczyć parę flag i już! faktycznie, uproszczenie.
    Następnie twierdzisz w ostatnim akapicie, że lepiej skorzystać z breakpointów, nie podając przy tym żadnych argumentów świadczących o takim stanie rzeczy. Poza jednym jedynym – że breakpointy można wyeksportować, o czym zapewniasz w ostatnim zdaniu artykułu :D.
    Wyszło więc troszkę dziwnie 😉

  2. Piotrze masz już 2 piwka 🙂
    Trzeba dodać ważną rzecz że dodanie breakpointa można zrobić bez przebudowywania systemu co dla niektórych kobył potrafi trwać kilka minut.

Leave a Reply

Your email address will not be published.