Metryka TypeRank

Dziś czas na kolejną metrykę badania kodu  – TypeRank.

Wartość metryki jest liczona za pomocą algorytmu Google Page Rank, który jest wykorzystywany przez wyszukiwarki do indeksowania stron. W świecie wyszukiwarek internetowych im większa wartość tym strona znajdzie się wyżej podczas prezentowania wyników. Algorytm bada powiązania między stronami internetowymi. Strona dostaje wyższą ocenę, gdy więcej innych stron wskazuje na nią. Stwierdzono, że skoro do danej strony odwołuje się więcej innych witryn to prawdopodobnie zawiera ona treść o lepszej jakości.

Przykład:

W sieci istnieją tylko 4 strony internetowe A, B, C, D. Na początku każda posiada więc wartość PageRank równą 0.25 ponieważ uniwersum składa się z 4 elementów a przyjmuje się skale od 0-1. Strony B, C, D zawierają odnośniki do A. Zatem PageRank witryny A wynosi:

image

Jeśli dodatkowo założy się, że B zawiera odnośnik również do C, z kolei D do wszystkich innych (A,B,C), wtedy wartość rankingu jest dzielona przez liczbę odnośników:

image

Innymi słowy strona A jest wyżej w rankingu jeśli strona B zawiera wyłącznie odnośnik do A, a nie jednocześnie do np. A, B, C.

Empirycznie stwierdzono, że PageRank wyliczany na podstawie powyższego wzoru generuje zbyt duże wartości. Z tego względu do wzoru dodano tzw. współczynnik tłumienia, który najczęściej przyjmuje wartość 0.85. Kompletny wzór zatem wygląda następująco:

image

gdzie:

PR – PageRank danej strony,

d – współczynnik tłumienia. Wartość między 0 i 5, najczęściej 0.85,

L – liczba odsyłaczy na danej stronie internetowej,

N – całkowita liczba stron internetowych.

TypeRank działa w identyczny sposób. Jedyną różnicą jest liczenie metryki na podstawie typów (klas, struktur itp.) a nie stron internetowych. W przeciwieństwie do PageRank, wartości duże TypeRank są niepożądane ponieważ oznaczają, że wiele klas jest zależnych od badanego typu. Podczas modyfikacji typów z dużą wartością TypeRank należy uważnie przetestować ponownie system – są one szczególnie wrażliwe na zmiany. Jeśli to możliwe należy rozdzielać typy z wysoką wartością metryki lub przynajmniej unikać zaawansowanej logiki w takich typach.

2 thoughts on “Metryka TypeRank”

  1. “W świecie wyszukiwarek internetowych im większa wartość tym strona znajdzie się wyżej podczas prezentowania wyników” – Page Rank to tylko jeden z ponad 200 czynników branych pod uwagę podczas ustalania rankingu w serpach. I wcale nie jest to czynnik kluczowy. Google sam stwierdził, że mógłby go skasować w sumie, bo już nie odgrywa żadnej kluczowej roli, a jest sztucznie nabijany i zwiększa zainteresowanie (niepotrzebnie).

  2. @Adam:
    Google to bardzo zaawansowa wyszukwiarka i tam to nie jest takie proste…

Leave a Reply

Your email address will not be published.