Visual Studio 11– QuickLaunch

W ostatnim poście o nowościach w VS 11 pisałem o szarych ikonach, co w większości osobom nie przypadło do gustu. Z tego co obserwuję, zdecydowana większość jest rozczarowana nowymi ikonami. Dzisiaj jednak chciałbym zaprezentować praktyczniejszą funkcję – nowy QuickLaunch. Na początek PrintScren:

image

Chodzi mi oczywiście o QuickLaunch znajdujący się w prawym górnym rogu. Wpisując jakiś tekst, zostanie przeszukanych kilka typów informacji jak:

 1. Otwarte dokumenty (przeszukuje po ich nazwie).
 2. Item’y w menu – bardzo przydatne gdy nie wiemy gdzie dokładnie jest coś w menu a pamiętamy tylko nazwę.
 3. Ostatnio używane operacje.
 4. Opcje w menu. Aby szybko przejść do opcji o nazwie VB Specific wystarczy:

image

Ponadto można ustawiać filtry. Jeśli chcemy przeszukać wyłącznie ostatnio wykonywane operacje wtedy zapytanie poprzedzamy @mru, otwarte dokumenty – @doc, item’y w menu – @menu, z kolei opcje – @opt.

image

Aby przełączyć się np. z edytora kodu do QuickLaunch wystarczy wcisnąć CTRL+Q a następnie możemy już wpisywać nasze zapytanie. Moim zdaniem przydatne gdy nie odrywając rąk od klawiatury chcemy wykonać jakaś operację a w końcu każdy programista VS powinien unikać używania myszki.

5 thoughts on “Visual Studio 11– QuickLaunch”

 1. > a w końcu każdy programista VS powinien unikać używania myszki.

  a czemuż to?

  swoją drogą świetny blog, szczególnie interesujące są wpisy na temat ‘dobrych praktyk’ 😉

 2. Jesli nauczysz sie obslugiwac Visual Studio bez myszki znaczaca ulatwia to pisanie kodu. Odrywanie reki od klawiatury aby dodac nowa klase zajmuje troche czasu. Duzo latwiej zrobic to za pomoca skrotow i klawiatury.

 3. W takim razie te szare, nie odróżniające się na pierwszy rzut oka od siebie ikonki będą niezłą motywacją do nauki skrótów klawiszowych VS 🙂

 4. @mour:
  Warto. Na pewno zwieksza to wydajnosc programisty:) Zwlaszca jak musisz na szybko jakis szkielet stworzyc. Mnie osobiscie denerwowalo odrywanie reki od klawiatury aby dodac np. nowa klase albo przejsc do innej.

Leave a Reply

Your email address will not be published.