Obsługa zdarzeń – dwa podejścia

Dzisiaj prosta i częsta sprawa – obsługa zdarzeń.  Zdefiniujmy fikcyjne zdarzenie:

class SampleClass
{
  public event EventHandler EventHappened;
}

Następnie mamy jakąś metodę, która po wykonaniu własnej logiki, wywołuje zdarzenie. Jak powinno to zostać prawidłowo wykonane? Zacznijmy od niepoprawnego podejścia:

class SampleClass
{
  public event EventHandler EventHappened;
  private void Method()
  {
    EventHappened(this,new EventArgs());
  }
 }

Metoda spowoduje wyjątek jeśli żadne zdarzenie nie zostało doczepione. Rozwiązaniem jest klasyczne podejście, zgodne z guidelines:

class SampleClass
{
  public event EventHandler EventHappened;
  private void Method()
  {
    OnEventHappened(new EventArgs());
  }
  virtual protected void OnEventHappened(EventArgs e)
  {
    if (EventHappened != null)
      EventHappened(this, e);
  }
}

Stworzyliśmy więc wirtualną metodę protected zaczynająca się od przedrostka On, przyjmującą jako parametr wejściowy argumenty zdarzenia. W ciele metody sprawdzamy, czy są jakieś subskrypcje podpięte i następnie wywołujemy zdarzenie.

Rozwiązanie poprawne, zgodne z guidelines i większości przypadków właśnie w taki sposób obsługuję zdarzenia. Chciałbym jednak pokazać inne podejście,  które przede wszystkim pomaga w dwóch kwestiach:

 1. Powyższa implementacja nie jest thread-safe. Jeśli dwa wątki niefortunnie wywołają OnEventHappened może dojść do problemu z synchronizacją warunku IF.
 2. Niektórzy programiści są bardzo przeczuleni na punkcie IF w programowaniu obiektowym. Zwykle możemy się ich pozbyć poprzez polimorfizm lub Null Object pattern.

Rozwiązaniem jest przypisanie po prostu domyślnej wartości:

 public event EventHandler EventHappened = delegate { }; 

Całość:

class SampleClass
{
  public event EventHandler EventHappened = delegate { }; 
  private void Method()
  {
    OnEventHappened(new EventArgs());
  }
  virtual protected void OnEventHappened(EventArgs e)
  {
    EventHappened(this, e);
  }
}

Rozwiązanie polega na wykorzystaniu Null Object Pattern. Nie potrzebujemy już instrukcji IF – zawsze jest podpięte przynajmniej jedno zdarzenie.

7 thoughts on “Obsługa zdarzeń – dwa podejścia”

 1. Ja preferuje przypisanie handlera do zmiennej lokalnej, dzięki temu nie złapiemy się na null reference exception w przypadku wielu wątków.

  Tworzenie domyślnej wartości ma swój narzut co w przypadku posiadania dużej ilości obiektów jest odczuwalne i ja go nie stosuję, bo 1 if krzywdy nie czyni.

  No i skąd u wszystkich to new EventArgs. Przecież od tego jest EventArgs.Empty.

  Paweł

 2. Hello
  “Ja preferuje przypisanie handlera do zmiennej lokalnej, dzięki temu nie złapiemy się na null reference exception w przypadku wielu wątków”
  Mozesz podac wiecej szczegolow?

  “Tworzenie domyślnej wartości ma swój narzut co w przypadku posiadania dużej ilości obiektów jest odczuwalne i ja go nie stosuję, bo 1 if krzywdy nie czyni.”
  To chyba nie istotne dzis…
  “No i skąd u wszystkich to new EventArgs. Przecież od tego jest EventArgs.Empty.”
  A jakie sa zalety tego?

  Pozdrawiam
  Piotr

 3. var handler = Handler;
  if (handler != null)
  handler(this, EventArgs.Empty);

  Tak zalecają specjaliści jak Skeet i inni.

  Co do nieistotności narzutu pamięci to niby dlaczego? Dlatego że ją mamy? Albo piszemy coś dobrze i zgodnie ze sztuką. Poza tym przypisanie pustego obiektu nie zabezpiecza przed problemami z tego co piszą tu: http://stackoverflow.com/questions/786383/c-sharp-events-and-thread-safety

  A zalety EventArgs.Empty są takie, że wyrażają intencje. Mówi jawnie – Tak, w tym miejscu chce puste EventArgs’y.

  Paweł

 4. @Pawel:
  Wlasnie chcialem uniknac Twojego rozwiazania. Co prawda jest teoretycznie thread-safe (nic sie nie wywali) ale wciaz zdarzenie moze zostac wywolane w momencie kiedy nie powinno. To nie sa atomowe operacje

  Co do pamieci – to przesada. W wielu miejsach stosujemy null object pattern – np. w EventArgs.Empty, ktore zaproponowales.
  A co do wlasnie EventArgs.Empty to OK – nie mam zarzutów mozna korzystac z Empty jak komus czytelniej:) Osobiscie mi to nie robi roznicy ale moze jest to dobry practise aby trzymac sie EventArgs.Empty…

 5. Różnica pomiędzy EventArgs.Empty a przypisaniem public event EventHandler EventHappened = delegate { } jest taka że EventArgs.Empty jest jeden statyczny natomiast w drugim przypadku EventHandler jest tworzony dla każdej instacji obiektu. Zgadzam się natomiast z Piotrem że sztuczki ze zmienną w przypadku współbieżnego przypinania i odpinania obiektu nie są najlepszym pomysłem. W przypadku silnego zagrożenia ze strony wątków pobawiłbym się z lockiem na tym samym obiekcie w metodzie OnEventHappend, oraz w akcesorach add i remove Eventu.

 6. Mozesz stwrozyc rowniez statyczna metode i podpiac ja do EventHappened. Jednak przeciez to zadne obciazenie dla aplikacji biznesowych. To tylko wskaznik na pusta funkcje…

 7. A co do lockow, to powinnismy przeciez ich unikac. Lock to duzo wieksze obciazenie niz domyslna implementacja…

Leave a Reply

Your email address will not be published.